Poniżej przedstawiam opis rozwiązań, nad którymi pracowały zespoły Global Legal Hackathon 2020. Byłem na konkursie najpierw w roli mentora a potem jurora i przez 3 dni obserwowałem pracę nad pomysłami.
Rozszerzenie do popularnej aplikacji do zarządzania projektami, które monitoruje aktywność użytkowników i automatycznie wykrywa potencjalne ryzyka prawne w projekcie (np. czy członek zespołu ma dostęp do danych osobowych, czy można przesyłać dane do chińskiej chmury, czy działanie jest zgodne z umową – np. NDA), czy też z powszechnie obowiązującymi przepisami. Nazwałbym to rozwiązanie „compliance by design” 🙂 – PIERWSZE MIEJSCE W KONKURSIE
Program umożliwiający zarządzanie umowami. Umożliwia wizualizację cyklu życia umowy, automatyzuje proces tworzenia tekstu jednolitego umowy, pozwala na wyświetlanie wersji umowy podobnie jak w Lex można wybrać wersję aktu prawnego wg stanu na konkretny dzień, kontrolę wersji negocjowanych dokumentów i zarządzanie wzorcami umów. DRUGIE MIEJSCE W KONKURSIE
Wtyczka do Worda i innych edytorów dokumentów automatyzująca generowanie komparycji umów i dokumentów prawnych na podstawie danych z KRS i innych baz danych publicznych. Prawnicy piszący dużo umów paroma kliknięciami wypełniają całą komparycję. Duże oszczędności czasowe. Proste, użyteczne, gotowe do zastosowania. TRZECIE MIEJSCE W KONKURSIE
Program ułatwiający badanie satysfakcji klientów kancelarii oparte o metodologię Net Promoters Score (NPS). Klient ocenia pracę prawnika w różnych kategoriach. Na tej podstawie kancelaria może analizować poziom satysfakcji i podejmować działania naprawcze. WYRÓŻNIENIE JURY
Aplikacja, która wspiera pracodawców i zagranicznych pracowników w legalizacji pobytu i pracy w Polsce. Obcokrajowcy są w Polsce zdani sami na siebie w załatwianiu trudnych formalności. Nie znają języka a fachowa pomoc wiąże się z dużymi kosztami i ryzykiem napotkania nieuczciwego pośrednika. Aplikacja prowadzi „za rękę”, poprzez zadawanie prostych pytań, przez skomplikowany proces legalizacji pobytu – doradza, wypełnia dokumenty, prosi o skany, kompletuje wnioski, informuje o przebiegu sprawy, łączy z prawnikiem. NAGRODA INCLUSIVITY CHALLENGE
Robot oparty o technologię RPA (robotic process automation – tutaj wyjaśnienie co to takiego) pozwalający na szybkie tworzenie, porządkowanie, przegląd i przeszukiwanie dużych zbiorów dokumentów prawnych. Identyfikuje ryzyka prawne (np. klauzule abuzywne), tworzy raporty na zadane tematy (np. daty zakończenia umów, kary umowne), automatyzuje pracę prawników, eliminuje powtarzalne zadania.
Automatyczne wizualizowanie treści umów poprzedzone analizą treści. Aplikacja umożliwia zrozumienie treści umowy (np. obowiązków i uprawnień) przez osoby nie posiadające prawniczego wykształcenia. Pozwala też na proponowanie zmian bez konieczności formułowania treści konkretnych zapisów.
Aplikacja dostarczająca spersonalizowanej wiedzy w obszarze ochrony środowiska. Chatbot odpowiadający na pytania użytkownika.
Aplikacja dostarczająca małym i średnim przedsiębiorcom działającym w branżach regulowanych spersonalizowane informacje o zmianach w regulacjach ich dotyczących. Personalizacja informacji następuje na podstawie analizy danych m.in. z rejestrów publicznych.
Aplikacja umożliwiająca rozwiedzionym rodzicom negocjować, zarządzać, dokumentować i utrwalać działania związane z realizacją obowiązku alimentacyjnego.
Aplikacja analizująca OWU największych towarzystw ubezpieczeniowych wraz z wersjami historycznymi. Dzięki niemu użytkownik otrzymuje informacje o zakresie OWU dotyczącym jego konkretnej sprawy.
Aplikacja pozwalająca na zdalne przeprowadzanie WZA, zawierająca funkcje wideokonferencji, prezentacji dokumentów, głosowania, w tym również tajnego (z zapewnieniem anonimowości), uwiarygadniająca dokumenty za pomocą blockchain.
Aplikacja dostarczająca pacjentom wiedzy na temat ich praw w konkretnych sytuacjach.
Program, który dzięki silnikowi zasilanemu regułami dotyczącymi potencjalnych ryzyk podatkowych opracowuje zindywidualizowaną mapę ryzyk podatkowych przedsiębiorstwa. Program przeszukuje wiele baz danych publicznych(m.in. KRS, CRBR, Wykaz podatników VAT, VIES, bazy orzecznictwa itd.) oraz prywatnych (np. JPK).
Czatbot, który zadaje pytania osobom mającym problem prawny i chcącym dowiedzieć się co należy zrobić w sprawie. Na podstawie wywiadu generuje 1-stronicowe podsumowanie sugerowanych działań. Jeżeli klient rozważa zatrudnienie prawnika – prawnik otrzymuje raport z wywiadu i na jego podstawie podejmuje decyzję o dalszych działaniach.
Aplikacja webowa oferująca właścicielom nieruchomości kompleksowe rozwiązania problemów prawnych, organizacyjnych i finansowych powstających w trakcie stosunku długoterminowego najmu lokali mieszkalnych. Aplikacja usprawnia lub automatyzuje takie czynności jak tworzenie i zarządzanie umowami, rozliczenia podatkowe, rozliczenia czynszu najmu, windykację, zarządzanie drobnymi naprawami, poszukiwanie najemców itd.
Wirtualny asystent dla dzieci w wieku 11+ lat, które mają problemy (np. hejt, przemoc, żałoba, myśli samobójcze, molestowanie), nie wiedzą jak je rozwiązać a nie są gotowe na rozmowę z dorosłymi. Asystent diagnozuje rodzaj problemu, edukuje dziecko wchodząc z nim w interakcje i pomaga w podjęciu konkretnych działań.
Niesamowite, że w tak krótkim czasie technika rozwinęła się tak bardzo! Z niecierpliwością czekam co przyniesie przyszłość. Pomysłowość ludzi nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać 😀 Pozdrawiam serdecznie